Самі перші годинники - сонячні Коротко про нас

Сонячний годинник на греко-католицькій	
єпископській резиденції в Ужгороді Сонячний годинник у с.Підгірці Львівської області Сонячний годинник на стіні костелу Воздвиження Святого Хреста у м.Чернівці Сонячний годинник на стіні храму в Збаражі Сонячний годинник на ротонді фонтану «Самсон м.Київ» Сонячний годинник на будинку «Пір року» у Львові Сонячний годинник на костелі м.Берегово Закарпатської області

Хронологія використання

В Україні у багатьох містах є сонячні годинники — як стародавні (зазвичай на будівлях на заході країни), так і сучасні декоративні.

У столиці держави місті Києві розташовані відразу декілька сонячних годинників. Однак визначною пам'яткою і найстарішим сонячним годинником міста є пам'ятка науки кінця XVIII століття сонячний годинник Києво-Могилянської академії авторства француза П'єра Брульйона. Старий сонячний годинник того ж майстра є деталлю фонтану «Самсон» на Подолі. Аналогічні сонячні годинники, створені за проектом того ж П'єра Брульйона, розміщувалися на будівлі київської міської управи, але дотепер не збереглися. Із сучасних сонячних годинників Києва, що є радше не астрономічними приладами, а садово-парковими скульптурами — невеликі годинники у парку Слави поруч з дитячим майданчиком, парку партизанської слави в Дарниці.

Сонячний годинник Києво-Могилянської академії. Київ Стародавні сонячні годинники є на будівлях, переважно на стінах культових спорудах, у цілому ряді міст і сіл Західної України — на базиліці Воздвиження Всечесного Хреста у Чернівцях; на стіні «Будинку пір року» у Львові (вул. Вірменська, 23) сонячний годинник у вигляді півкулі (споруджений на початку XIX століття); на стіні Преображенської церкви у Збаражі (Тернопільська область). Сучасний декоративний сонячний годинник є на території санаторію «Карпати» в Трускавці.

У 1999 році сонячний годинник був встановлений у Полтаві, уздовж вулиці 23-го вересня. Архітектор конструкції — В. Шевченко. 6-метровий гномон з нержавійки спирається на трикутний гранітний обеліск. Цей годинник цікавий тим, що містить інструкцію, як його використовувати для визначення часу.

У 2000-х роках чимало сонячних годинників було зведено у містах Східної України та Криму, у Бердянську (Запорізька область) на Приморській площі встановлений горизонтальний сонячний годинник з мармуровим циферблатом і стрілкою з нержавіючої сталі, що показує справжній місцевий сонячний час; влітку 2008 року сонячний годинник з'явився у Севастополі (розміщений на Приморському бульварі); горизонтальний сонячний годинник є в Ботанічному саду Таврійського національного університету в Сімферополі; вертикальний сонячний годинник встановлений у Дружківці на алеї по вулиці Космонавтів; оригінальної форми сонячний годинник встановлений у парку «Казка» в Миколаєві.Варто знати...

Найвідоміші годинники Києва

Цікаві факти про годинник


Фестиваль ковалів: у Миргороді встановили сонячні годинники в пам'ять про загиблих майстрів

Сонячний годинник в Ужгороді

Сонячний годинник на Херсонщині

Сонячний годинник у Черкаси

Квітковий годинник


Наші друзі