Самі перші годинники - сонячні Коротко про нас

Сонячний годинник на греко-католицькій	
єпископській резиденції в Ужгороді Сонячний годинник у с.Підгірці Львівської області Сонячний годинник на стіні костелу Воздвиження Святого Хреста у м.Чернівці Сонячний годинник на стіні храму в Збаражі Сонячний годинник на ротонді фонтану «Самсон м.Київ» Сонячний годинник на будинку «Пір року» у Львові Сонячний годинник на костелі м.Берегово Закарпатської області

Спаський собор

Спаській собор Чернігова, що розташований на древньому княжому дворі, до сьогодення викликає захоплення. Тут простежується архітектурний стиль стародавньої Русі, далекої Візантії і Ін-дії. Його дві вежі відігравали роль сонячного годинника (Іл. 23).

Священики з точністю до п’яти хвилин могли визначити за ними час початку бого¬служіння. Віконні ніші лівої вежі-дзвіниці, безпосередньо були годинами. Вони розташовані таким чином, що сонячне світло великі ніші заповнює рівно за одну годину; ті, що менші розміром - за півгодини, за 15 і за п’ять хвилин. Таким чином дзвонар визначав, коли треба бити в дзвін час ранкової служби, Служби Божої та вечірні.

Ось як описав сонячний годинник-календар І. Коцюра в статті «В Чернігові зберігся сонячний годинник стародавнього міста».

«Напевно, кожен, хто коли-небудь гуляв по Валу, звертав увагу на древню кладку Спаського собору, побудованого в XI столітті. Оскільки собор зводили, швидше за все, константинопольські майстри, за основу ними була взята типова для столиці Візантії «змішана» кладка або «оpus mixtum», коли ряди плоскої цегли - плінфи чергуються з рожевим розчином і великими каменюками. Крім цього використовувалися також радіальні і «ялинкові» кладки, специфічні «квадри», орнаментальні «меандри», хрести, і т.д. Особливо багата різновидом деталей з плінфи північно-західна вежа собору, яка була сходами на хори храму. Однак, милуючись декоративними кладками, мало хто міг припустити, що крім естетичної функції, ці різноманітні кладки і знаки з плінфи в поєднанні з рядами плоских ніш вежі були для наших предків ще й сонячним годинником - календарем середньо-вікового Чернігова!

Першим на це звернув увагу художник Г. Петраш. Спочатку він «побачив» в орнаментах вежі знаки Зодіаку. Згідно з його дослідженням, подвійні «У»-подібні компоненти меандрового пояса північно-західної вежі собору є зображенням знака сузір’я Рака - вступ сонця в цей зодіакальний будинок відповідає літньому сонцестоянню. «Ялинкові» кладки між нішами нижнього ряду передають знак сузір’я Овна, який відповідає початку весняного рівнодення. Знак сузір’я Тільця переданий у формі літери «W», а у вигляді перевернутої букви «Т» всередині хреста – знак сузір’я Лева. На цей період часу доводиться головне престольне свято собору – Спас, а також свято пророка Іллі, ім’я якого читається в древньому напису часів побудови собору на південному фасаді. На цій же стороні собору вгорі видно зображення солярного знака – сонечка з плінфи, так як саме південний фасад собору протягом дня постійно висвітлювався сонцем (Іл. 24).

Сам же годинник був влаштований таким чином. Наприклад, в дні літнього сонцестояння о 10:00 сонячний промінь потрапляв в нижній куточок першої верхньої ніші вежі, після чого впродовж півгодини її повністю заливало сонячне світло, потім освітлювався куточок наступної, нижньої ніші і так – щогодини. Три горизонтально розташовані плінфи «У»-подібної фігури меандру над нішами використовувалися в якості 5-хвилинної шкали. Хрестами в меандрі відзначено час служби Божої обідні і вечірні. При цьому західний фасад собору при будівництві був спеціально зміщений таким чином, щоб не закрити тінню першу 10-годинну нішу!

На головному, західному фасаді собору в кладці втілений календар, без якого сонячний годинник не мав би сенсу. 12 деталей нижнього меандрового поясу (він прихований тамбуром на вході в собор) відповідають 12 місяцям року, а 31 ланка верхнього поясу (над тамбуром) відповідають максимальному числу днів у місяці Юліанського календаря Отвори в кожній такій компоненті меандру служили для відміток седмиць і християнських свят...»

Місце знаходження: м. Чернігів, Спаський собор.

Час побудови: 1031-1036.Варто знати...

Найвідоміші годинники Києва

Цікаві факти про годинник


Фестиваль ковалів: у Миргороді встановили сонячні годинники в пам'ять про загиблих майстрів

Сонячний годинник в Ужгороді

Сонячний годинник на Херсонщині

Сонячний годинник у Черкаси

Квітковий годинник


Наші друзі