Самі перші годинники - сонячні Коротко про нас

Сонячний годинник на греко-католицькій	
єпископській резиденції в Ужгороді Сонячний годинник у с.Підгірці Львівської області Сонячний годинник на стіні костелу Воздвиження Святого Хреста у м.Чернівці Сонячний годинник на стіні храму в Збаражі Сонячний годинник на ротонді фонтану «Самсон м.Київ» Сонячний годинник на будинку «Пір року» у Львові Сонячний годинник на костелі м.Берегово Закарпатської області

Сонячні годинники своїми руками

Цікаво зробити власний сонячний годинник на дачі або садовій ділянці. Вони не тільки підкажуть час, але і стануть цікавою архітектурною формою, створять чудовий настрій, стануть розвиваючим заняттям з вивчення часу і руху сонця.

Для того, щоб створити екваторіальний сонячний годинник створюємо циферблат з розподілом за годинними секторами кожні 15 градусів. Готовому циферблату надаємо кут нахилу за допомогою підставки, яка представляє собою прямокутний трикутник. Висота підставки (кут нахилу) визначається для кожної місцевості окремо. Наприклад, щоб визначити кут нахилу для Чернівців потрібно від 90 градусів відняти 48 градусів (географічна широта м.Чернівці) і дорівнює 42 градуси. Відповідно, якщо ви живете у Києві, то від 90 градусів потрібно відняти географічну широту Києва (50 градусів).

Знайшовши кут нахилу циферблата, встановлюємо підставку на місцевості, спрямовуючи похилу стрілку на північ. Отже, площина циферблата встановлюється паралельно екватору, а гномон, який знаходиться в центрі, - паралельно земній вісі.

Для того, щоб створити горизонтальний сонячний годинник, треба з’ясувати географічну широту вашої місцевості. Також визчаємо кут нахилу гномона по широті місцевості, що гарантує точність роботи сонячного годинника. Необхідно знайти приблизну висоту гномона, тінь від нього не повинна виходити за межі майбутнього циферблата. На поверхні циферблата треба намітити прямий кут. Викласти транспортиром від нижньої лінії вгору кут нахилу гномона.

На рівній поверхні треба намітити центр кола, провести від нього лінію до краю — це полуденна мітка 12 годин. Від цієї лінії за допомогою транспортира відкласти по 15 град, в кожну сторону по 8 разів мітки циферблата від 4 ранку до 20 годин вечора. Розмітку циферблата можна спочатку накреслити на аркуші паперу, точно відповідному розміру площини кадрана, а потім перенести на поверхню.

Якщо розміри дозволяють, на циферблаті можна відзначити півгодинні і чверть годинні поділи. Виставити циферблат по компасу полуденною лінією на північ. Перевірити показання сонячного годинника за звичайним опівдні.

На постійне місце сонячний годинник встановлюється строго горизонтально. Перевірити рівень можна за допомогою тарілки, наповненої до країв водою.

Таким чином можна створити сонячні годинники власними руками.Варто знати...

Найвідоміші годинники Києва

Цікаві факти про годинник


Фестиваль ковалів: у Миргороді встановили сонячні годинники в пам'ять про загиблих майстрів

Сонячний годинник в Ужгороді

Сонячний годинник на Херсонщині

Сонячний годинник у Черкаси

Квітковий годинник


Наші друзі